Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Komentarze

Sleeping Beauty

 • Dodaj komentarz
 • Powrót do opowiadania


 • Teukros : 2007-12-26 23:28:45

  Początek niewątpliwie intrygujący. Oczywiście, na podstawie samego tylko wstępu, trudno wystawiać ocenę całościową; wystawiona ocena odnosi się raczej do jakości "obietnicy", jaką wstęp prezentuje. Mam nadzieję, że poziom kolejnych części będzie równie wysoki.

 • : 2008-01-05 11:37:20
  Sleeping Beauty

  Nie widziałem Gravitation, nie znam żadnej z opisywanych tu bohaterek. A mimo to przeczytałem tekst z przyjemnością. Nie potrafię wprawdzie ocenić, na ile jest to zasługa scenarzysty anime, a na ile autorki fika, ale od razu przypadła mi do gustu osoba niewidomej dziewczyny sprawiając, że będę uważnie wypatrywał ciągu dalszego. Opowieść o kobietach, pisana przez kobietę, czytana przez mężczyznę: porządek świata został zachowany.

  Kilka drobnych uwag.

  1. W tekście pojawia się m.in. takie zdanie:

  "Lekarka wyszczerzyła zęby radośnie, kontynuując grobowym tonem". Wydało mi się ono dziwnie nienaturalne, był w nim jakiś dysonans. Spróbowałem, idąc za sugestią autorki, najpierw wyszczerzyć zęby radośnie, po czym przemówić grobowym tonem. Było to tak nienaturalne i wymuszone, że nie potrafię sobie wyobrazić pani doktor uprawiającej podobną "gimnastykę twarzowo-głosową".

  2. Mam też wrażenie, że może nieco zbyt dużo w tej opowieści niepotrzebnych zaimków. Na przykład już z pierwszego zdania wyrzuciłbym takie trzy.

  Całość oceniam odpowiednio wysoko i cierpliwie czekam na dalszy ciąg.

 • Nakago : 2008-01-07 21:31:36
  Do Morfa

  Pociesz się świadomością, że nawet osoby znające "Gravitation" na wylot nie znają bohaterek tego fika. To są moje postaci. W Gravi występują głównie faceci (przedstawicielek płci żeńskiej są ze dwie sztuki w anime), to jest shounen-ai. A zamieszczony fragment jest tylko prologiem, później historia przejdzie (niestety?) na inne tory; akurat niewidomej dziewczyny będzie dalej bardzo mało.

  Odnośnie uwag:

  ad. 1. Prawda. Uznajmy, że jest w tym zdaniu słówko "następnie": "Lekarka wyszczerzyła zęby radośnie, kontynuując następnie grobowym tonem"; czyli kontynuowała już po tym, jak skończyła się szczerzyć. W tekście na razie tego nie zmienię, bo nie chcę wywalić fika z Czytelni na kilka(naście) dni.

  ad. 2. Też prawda. Szczególnie, że akurat z pierwszego zdania już zaimki wyrzuciłam :-P. Poprawię, jeśli nie zapomnę, jak będę się chciała pozbyć na jakiś czas fika ze strony ;-).

  Cierpliwość polecam. "Sleeping Beauty" jest na razie odłożone, zajmuję się innymi tekstami.

Aby komentować musisz się zalogować