Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Opowiadanie

Adventure Time - Słodkie opowiastki tom 1 - recenzja komiksu

Autor:Koranona
Redakcja:Avellana
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2015-05-16 23:57:20
Aktualizowany:2015-05-16 23:58:20Ilustracja do artykułuPomysł: Pendleton Ward

Okładka: Logan Faerber

Autorzy: Aaron Renier, Zac Gorman, Paul Pope, Anthony Clark, Lucy Knisley, Michael DeForge, Chris Eliopoulos, Shannon Wheeler, Shane Houghton, Chris Houghton, Zack Giallongo, Josh Lesnick, Frank Gibson, Becky Dreistadt, Jim Rugg, Andrew Arnold, Chris Schweizer, Jon M. Gibson, Alexis Frederick-Frost, Georgia Roberson, Chris Roberson

Tłumaczenie: Jan Godwod

Format: B5+

Oprawa: klejona

Okładka: kolorowa

Rodzaj: komiks amerykański

ISBN: 9788380010598


Do wydawanych przez Studio JG komiksów z cyklu Adventure Time dołączył kolejny tom. Sugary Shorts, czyli Słodkie Opowiastki, to zbiór osiemnastu historii pisanych i ilustrowanych przez dwudziestu jeden autorów. Co to jest i z czym to się je?

Pendleton Ward, pomysłodawca Adventure Time, postanowił oddać (albo tylko dać potrzymać) swoje dziecko w ręce innych twórców. Antologia zawiera dodatkowe opowiadania, których akcja jest osadzona między wydarzeniami zawartymi w pierwszych trzech tomach głównego komiksu (na razie w polskim wydaniu ukazały się dwa tomy). Ich treść nie jest jednak ściśle związana z główną linią fabularną, więc po Opowiastki można spokojnie sięgnąć, nie czytając wcześniej komiksu Ryana Northa.

Różnorodność komiksów jest wręcz przytłaczająca, większość autorów to doświadczeni scenarzyści i rysownicy, wielu z nich to laureaci prestiżowej w świecie komiksu nagrody Eisnera. Lakoniczne notki biograficzne na końcu zeszytu, które niestety w większości są cokolwiek nieaktualne, nie oddają doświadczenia i możliwości twórców, ale opowiadania zawarte w tym tomie dają chociaż przedsmak ich talentu. Trudno jest opowiedzieć o wszystkich historiach, skupię się więc na kilku, które szczególnie zwróciły moją uwagę.

Na pierwszy ogień idzie Sens odwagi Zacka Giallongo. Zuza Silna jest wojowniczką, która chce udowodnić, że jest odważna, i dlatego szuka potworów, które mogłaby pokonać. Spotyka jednak Demonicznego Kota, który pod pretekstem pomocy w szukaniu odwagi wykorzystuje Zuzę do własnych celów. Jeden ze wskazanych przez Kota przeciwników odmawia jednak walki. Jak Silna sobie z tym poradzi, należy przekonać się samemu. Historia jest krótka i treściwa, ale nie to zwróciło moją uwagę. Sens odwagi ma bardzo oryginalną kreskę, która nawet nie próbuje naśladować oryginalnego Adventure Time, a mimo to bardzo dobrze oddaje jego klimat. Giallongo tworzy też zresztą historie osadzone w uniwersum Gwiezdnych wojen i tam jego styl też pasuje, co tylko pokazuje jak elastycznym jest rysownikiem. Dla zainteresowanych z tyłu zeszytu jest podana oficjalna strona Zacka oraz tytuł wydanej przez niego w 2012 powieści graficznej.

Skoro o oryginalnej kresce mowa, rzuciły mi się w oczy trzy króciutkie komiksy stworzone przez Zaca Gormana (Po koncercie, Przejażdżka sir Slicera i Drama grudkowego kosmosu). Autor, jak sam zresztą na swoim blogu się przyznaje, nie jest zbyt dobry w gładkich liniach, typowych dla Adventure Time. Rysuje więc w swoim surowym, może trochę kanciastym w porównaniu z innymi opowiadaniami stylu, co w połączeniu z „gumowymi” zazwyczaj postaciami daje ciekawy efekt. Jego komiksy w tej antologii mają nieco bardziej mroczny wydźwięk, ale mimo wszystko zrobiły na mnie dobre wrażenie. Gorman tworzy własne komiksy, które wrzuca na swoją stronę (odnośnik na końcu zeszytu), ponadto pracuje jako storyboardzista emitowanego przez Cartoon Network Za bramą ogrodu.

W styl Adventure Time wpisali się kreską Frank Gibson i Becky Dreistadt. To małżeństwo od lat tworzy i wydaje komiksy; ich dziełem jest na przykład komiks internetowy Tiny Kitten Teeth (o kotach, jak się można domyślić). Ich opowiadanie w tym zeszycie, Wszystkiego najlepszego, królewno! ma miękką, pozbawioną wyraźnych konturów grafikę, jednak historia w nim zawarta może przyprawić o gęsią skórkę. Królewna Balonowa z okazji urodzin Królewny Hotdog zgadza się spełnić jedno jej życzenie. Solenizantka życzy sobie, by jeszcze raz spotkać się ze swoim ukochanym, który umarł, gdy była młoda. Razem z Miętówką udaje się do krainy Śmierci. Pokonawszy kilka niebezpieczeństw, spotykają Śmierć, który zgadza się spełnić życzenie królewny, jednak zabiera Miętówce cały lukier, tak że zostaje z niego sam szkielet. Gdy Hotdog spotyka wreszcie ukochanego, ten okazuje się pozbawiony empatii, zadufanym w sobie typem, więc Miętówce i królewnie nie pozostaje nic innego, jak wrócić do świata żywych, pozostawiając delikwenta na miejscu. Miękka kreska, a jednocześnie mroczna fabuła, tworzą niepokojący, ale bardzo interesujący kontrast.

Ujęło mnie też opowiadanie Ędogyzrp an arop! Paula Pope. Nie tylko bardzo ładną kreską, ale matematycznym akcentem (jak się okazuje, zajrzenie do portalu z obu stron jednocześnie tworzy wstęgę Mobiusa, a odpowiedzią na wszystkie pytania jest rozwinięcie dziesiętne liczby pi). Paul był trzykrotnie nagrodzony nagrodą Eisnera, pracował dla takich wydawnictw jak japońska Kondasha, DC Comic (w tym Vertigo) oraz Marvel.

Wydaniu naprawdę trudno jest cokolwiek zarzucić, trzyma wysoki poziom reszty komiksów z cyklu. Poza samymi opowiadaniami w zeszycie możemy zobaczyć również poprzedzające każde z nich projekty okładek. Część z nich powtarza się z tymi, które zostały zebrane pod koniec zeszytów głównego komiksu, niemniej są na tyle ciekawe, że trudno traktować to jako minus.

Przytoczone przeze mnie opowiadania to tylko szczyt góry lodowej. Antologia to okazja do poznania wielu doświadczonych, uzdolnionych twórców, a także zobaczenia, jak można bawić się konwencją. Parafrazując opis z tyłu zeszytu, Słodkie Opowiastki to smakowity hołd oddany krainie Ooo i bez wahania polecam je wszystkim fanom Adventure Time.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.