Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl
  1. Czym właściwie jest Czytelnia?
  2. Co muszę zrobić przed opublikowaniem tekstu?
  3. Jak zamieścić opowiadanie na Czytelni?
  4. Czego nie mogę zamieścić na Czytelni?
  5. Czy mogę zamieścić tekst koleżanki/kolegi/fragment książki?
  6. Chcę zamieścić tłumaczenie opowiadania – co zrobić?
  7. Wysłałem tekst na Czytelnię. Mogę wysłać go na inną stronę?
  8. Czy mogę zamieścić opowiadanie zawierające wulgaryzmy/dużą dawkę przemocy?
  9. Czy mogę zamieścić opowiadanie zawierające sceny erotyczne?
  10. Jakich opowiadań nie zamieszczacie?
  11. Dlaczego mój tekst się nie pojawił?
  12. Znalazłem na Czytelni tekst, który na pewno nie został napisany przez osobę podającą się za jego autora. Co zrobić?
  13. Znalazłem na Czytelni tekst, który widziałem w Internecie na innej stronie. Czy tak wolno?
  14. Jak zamieścić na Czytelni artykuł?

FAQ Tanuki

Czym właściwie jest Czytelnia?

Czytelnia jest częścią portalu Tanuki, gromadzącą zarówno własne teksty internautów, jak też i szeroko rozumianą twórczość fanfiction.

Co muszę zrobić przed opublikowaniem tekstu?

1. Sprawdź pisownię - popraw błędy ortograficzne, interpunkcyjne i stylistyczne. Zarówno MSWord, OpenOffice, a także zwykłe przeglądarki internetowe mają wbudowany słowniczek ortograficzny. Użyj go. Usuń emotikony, usuń wtrącenia odautorskie (chyba, że to jest parodia), popraw interpunkcję - zielone podkreślenia także coś oznaczają.
2. Odłóż tekst na kilka dni i potem sprawdź go ponownie - popraw stylistykę, nie zauważone błędy ortograficzne, których nie zaznaczy zwykły program.
3. Daj tekst do przeczytania „becie” - osobie, która sprawdzi go pod względem spójności, ortografii i interpunkcji, a w przypadku tłumaczeń - zgodności z oryginałem.

Jak zamieścić opowiadanie na Czytelni?

Przed zamieszczeniem opowiadania radzimy zapoznać się z Zasadami zamieszczania tekstów. Aktualnie opowiadanie można zamieścić przy użyciu prostego formularza, który jest dostępny po zarejestrowaniu się na Czytelni. Użytkownik ze swojego profilu otrzymuje możliwość własnoręcznego dodania utworu do bazy danych. Po wprowadzeniu do bazy i zaakceptowaniu przez grono redakcyjne, opowiadanie zostanie udostępnione czytelnikom według Terminarza.

Czego nie mogę zamieścić na Czytelni?

Na Czytelni nie wolno zamieszczać tekstów zawierających treści rasistowskie, ostrą pornografię, nadmiar nieuzasadnionych wulgaryzmów czy czegokolwiek, co mogłoby obrazić jakąś grupę ludzi. Nie przyjmujemy także tekstów poetyckich, twórczości z gatunku "100 rzeczy, które..." oraz sztuk teatralnych.

Czy mogę zamieścić tekst koleżanki/kolegi/fragment książki?

Na Czytelni wolno zamieszczać jedynie teksty własne, lub też teksty przetłumaczone za wiedzą i zgodą autora, najlepiej pisemną.

Chcę zamieścić tłumaczenie opowiadania – co zrobić?

Przede wszystkim należy skontaktować się z autorem i uzyskać zgodę na tłumaczenie. Przy wstawianiu tłumaczenia, należy koniecznie podać pseudonim twórcy oraz odnośnik do oryginału.

Wysłałem tekst na Czytelnię. Mogę wysłać go na inną stronę?

Oczywiście. Tekst jest twoją własnością i możesz go umieszczać, gdzie chcesz, jednak jeśli jest umieszczony pod innym pseudonimem, wolelibyśmy o tym wiedzieć, by uniknąć zgłoszenia plagiatu przez czytelników.

Czy mogę zamieścić opowiadanie zawierające wulgaryzmy/dużą dawkę przemocy?

Tekst zostanie przyjęty, jeśli tylko nie przekracza granicy dobrego smaku (przy czym granica ta jest oczywiście bardzo płynna i zależna do gustu redaktorów - prosimy nie kwestionować naszych decyzji). W takim wypadku tekst należy odpowiednio go oznaczyć (wulgaryzmy/przemoc, od 15 lat/od 18 lat).

Czy mogę zamieścić opowiadanie zawierające sceny erotyczne?

Tekst zostanie przyjęty, jeśli tylko nie przekracza granicy dobrego smaku (przy czym granica ta jest oczywiście bardzo płynna i zależna do gustu redaktorów - prosimy nie kwestionować naszych decyzji). W takim wypadku tekst należy odpowiednio go oznaczyć (erotyka, od 18 lat).

Jakich opowiadań nie zamieszczacie?

Nie zamieszczamy opowiadań, w którym roi się od błędów ortograficznych, interpunkcyjnych czy zwykłych literówek. Tekst nie powinien zawierać także "emotek" czyli popularnie mówiąc "uśmieszków". W skrajnych przypadkach odrzucamy teksty napisane bez jakiegokolwiek poszanowania dla zasad gramatyki lub bardzo nieudolnym stylem, o wątpliwej jakości merytorycznej.

Dlaczego mój tekst się nie pojawił?

Teksty wysyłane do nas są przeglądane pod kątem technicznym - ilości literówek, odstępów między zdaniami i akapitami, oraz przystosowania do kodowanie BBCode stosowanego na Czytelni. Tekst staramy się zamieszczać jak najszybciej, ale prosimy pamiętać - nie spędzamy 24 godzin przed monitorem komputera. Jeśli uznamy, że tekst z jakiegokolwiek powodu nie nadaje się do publikacji u nas, powiadomimy o tym jego autora, a w przypadku odrzucenia z powodu zbyt dużej ilości błędów ortograficznych lub literówek - poprosimy o poprawienie ich.

Znalazłem na Czytelni tekst, który na pewno nie został napisany przez osobę podającą się za jego autora. Co zrobić?

Prosimy zgłosić to do redaktora prowadzącego Czytelnię (email: ika.czytelnia@gmail.com). W zgłoszeniu proszę podać odnośnik do oryginału, odnośnik do plagiatu i, jeśli to możliwe, kontakt do prawdziwego autora. Jeśli zgłoszenie się potwierdzi, tekst zostanie usunięty.

Znalazłem na Czytelni tekst, który widziałem w Internecie na innej stronie. Czy tak wolno?

Oczywiście. Każdy tekst jest własnością autora, tak samo jak dane tłumaczenie jest własnością osoby, która je przetłumaczyła. Jeśli autor lub tłumacz zechce umieścić swój tekst na innej stronie - jest to jego prawo. Jeśli natomiast pod tekstem widnieje inny autor niż u nas - prosimy o zgłoszenie. Wprawdzie nie zawsze, ale istnieje szansa, że ktoś "pożyczył" cudzy tekst bez jego zgody i wiedzy. W takim wypadku proszę wysłać zgłoszenie do redaktora prowadzącego (email: ika.czytelnia@gmail.com) z odnośnikiem do strony na której dany tekst się znajduje.

Jak zamieścić na Czytelni artykuł?

Teksty do działu "Artykuły" prosimy wysyłać w postaci załącznika .doc (MSOffice), lub .rtf (Open Office, Libre Office) na adres e-mail: redakcja.tanuki@gmail.com, lub ika.czytelnia@gmail.com, w tytule należy podać "Tytuł artykułu - Artykuł na Czytelnię". Każdy tekst do tego działu musi zostać oceniony pod względem zarówno stylistycznym, ortograficznym jak też i merytorycznym - czyli po prostu musi przejść przez redakcję i korektę, która wyłapie wszelkie usterki. Tekst ze zmianami wprowadzonymi przez redaktora jest odsyłany do nadawcy i, dopiero po zaakceptowaniu zmian przez autora, lub wprowadzeniu kolejnych, wersja ostateczna jest wstawiana na stronę.