Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Opowiadanie

Carcassonne: Kupcy i Budowniczowie - recenzja

Autor:Grisznak
Korekta:IKa
Kategorie:Recenzja, Gry (Planszowe)
Dodany:2010-03-28 08:00:54
Aktualizowany:2013-06-22 14:40:54

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu

Tytuł: Carcassonne: Kupcy i Budowniczowie

Wydawca: Hans im Gluck Verlag

Rok wydania: 2003

Autor: Klaus - Jurgen Wrede

Liczba graczy: 2-6

Wydanie polskie: Albi

Gatunek: logiczna, planszowa

Jak pisałem w recenzji Carcassonne, po dłuższym i intensywnym używaniu tej gry posiadacz odczuwa potrzebę wzbogacenia rozgrywki, zaś ilość wydanych rozszerzeń dodatkowo ku temu skłania. Nie inaczej było w moim przypadku. Kilka miesięcy po zakupie Carcassonne, kiedy już upewniłem się co do wszystkich zalet ww. tytułu, postanowiłem zafundować sobie dodatek. Ekskursja do sklepu przyniosła początkowo niezbyt pomyślne rezultaty - miałem zamiar kupować dodatki w porządku chronologicznym, tymczasem lokalny Empik na stanie miał tylko drugie rozszerzenie - Kupcy i Budowniczowie. Po chwili wahania wysupłałem z kieszeni te 50 zł. Dziś mogę śmiało stwierdzić, że była to dobra decyzja.

Pudełko, o połowę mniejsze od pudełka wersji podstawowej, utrzymane w barwie czerwieni z oprawą graficzną nawiązującą do oryginalnej gry, jest równie mocne i solidne co opakowanie od Carcassonne. W środku znajdziemy 24 nowe żetony terenu, 20 małych żetonów towarów, 6 pionków budowniczych, 6 pionków świnek oraz płócienny woreczek i rozszerzenie zasad gry. Jako że wydanie polskie jest jedynie lokalną edycją czeskiej wersji, książeczka z polskimi zasadami nie znajduje się w pudełku, ale poza nim, w folii. W przypadku samej gry kwestia wersji językowej nie ma specjalnego znaczenia, gdyż na żetonach nie ma żadnych słów. Jako ciekawostkę dodam, że całość mieści się w pudełku od oryginalnej gry, razem z nią, co pozwala zaadaptować opakowanie od rozszerzenia do innych celów (u mnie pełni ono rolę przechowalni konwentowych memorabiliów). Tyle opisu zewnętrznego, przejdźmy do meritum.

Podstawową zaletą Kupców i Budowniczych jest to, że dodatek ten zawiera same przydatne w grze elementy, zero zbędnych efekciarskich bajerów, które może i ładnie wyglądają, ale bardzo szybko okazują się całkowicie nieprzydatne (jak choćby Wieża z dodatku o tejże nazwie). Nowe żetony terenu nie tylko dynamizują rozgrywkę (jest tu kilka naprawdę ciekawych pól), to jeszcze wzmagają rywalizację o miasta. Są wśród nich bowiem żetony zawierające znaczniki towarów. Po ukończeniu kontrolowanego przez siebie miasta, w którego skład wchodzą takie towary, gracz otrzymuje stosowną ilość żetonów je symbolizujących. Ten kto pod koniec gry ma najwięcej żetonów danego towaru (a są trzy rodzaje - wino, zboże, tkanina) otrzymuje dodatkowe dziesięć punktów. Sprawia to, że gracze dwa razy bardziej ostrożniej będą teraz pilnować własnych miast i zapewne mniej chętnie będą wchodzili w spółki budowlane. W końcu dziesięć dodatkowych punktów piechotą nie chodzi.

Jeśli już jesteśmy przy miastach, każdy z graczy otrzymuje pionek budowniczego. Po wystawieniu tego pionka w mieście, gracz może w kolejnej turze wylosować nie jeden, ale dwa żetony. Dzięki tej zasadzie większa ilość żetonów terenu nie wydłuża aż tak bardzo rozgrywki jak mogłoby się to początkowo wydawać. Skoro wzmocniono miasta, to analogicznie dodano bardzo mocną rzecz dla tych, którzy lubią inwestować w rolnictwo. Służy temu pionek świnki. Jeśli postawimy go na polu, gdzie znajduje się już nasz chłop, pod koniec gry, podczas zliczania punktów, za każde miasto otrzymamy nie trzy, ale cztery punkty. Dzięki temu pola stają się dużo bardziej atrakcyjnym terenem do działań niż to do tej pory miało miejsce. Ostatnim z elementów tego dodatku jest płócienny woreczek. Po pierwsze bardzo dobrze naddaje się on do losowania żetonów podczas gry, po drugie, w odróżnieniu od dość sporego gabarytowo pudełka, jest on idealny do przewożenia Carcassonne. Pionki pakujemy w woreczek foliowy, chowamy do środka i w drogę. Grać można bowiem spokojnie bez planszy, wystarczy zapisywać na bieżąco punkty na kartce. Gwoli ścisłości dodam jeszcze, że każdy z zestawów (budowniczowie, świnki) zawiera po sześć pionków, w tym pionki w kolorze szarym. Zestaw podstawowy pionków w tym kolorze ukazał się we wcześniejszym rozszerzeniu.

Kupcy i Budowniczowie znakomicie spełniają swoją rolę - podnoszą grywalność i żywotność Carcassonne o co najmniej 50 procent. Po zakupieniu tego dodatku jakieś niespełna pół roku temu, gra na nowo stała się niemal tak atrakcyjna jak na początku, a przyznam, że póki co nie odczuwam potrzeby wzbogacania jej kolejnymi zestawami. W każdym razie jeszcze nie teraz, bo nie mogę wykluczyć, że za jakiś czas zmienię zdanie. Taki już (niewątpliwy) urok Carcassonne.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj
  • krew_na_scianie : 2010-03-29 12:53:35
    Świetny dodatek do świetnej gry

    To jeden z tych dodatków, który dobrze jest jak najszybciej kupić. Miałam dość długo samą podstawkę, która nie przynosi aż tak wielkich emocji jak z dodatkiem "Kupcy..". Bo dopiero teraz gra ujawniła swoje wielkie możliwości. Uwielbiam to kombinowanie z zajmowaniem łąki lub podbierania jej przeciwnikowi, walkę na surowce (i ten wredny przypadek zamknięcia komuś miasta by odebrać mu wszystkie tak skrupulatnie gromadzone surowce) itp. Dodatkowo daje całkiem sporo nowych fragmentów przestrzeni i sam woreczek, który jest całkiem pojemny.

    I przede wszystkim dodatek nie jest przekombinowany. Co jest faktycznie ważne, zwłaszcza jak się zobaczy takie dodatki jak "Wieża" czy "Katapulta".

  • Skomentuj