Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Studio JG

Opowiadanie

Avengers. Siedmiu wspaniałych - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2019-03-24 23:50:34
Aktualizowany:2019-03-24 23:51:34

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu
Tytuł: Avengers. Siedmiu wspaniałych

Tytuł oryginału: All-New All-Different Avengers vol. 1: The Magnificent Seven

Scenariusz: Mark Waid

Rysunki: Mahmud Asrar, Adam Kubert

Tłumaczenie z języka angielskiego: Marek Starosta

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-3493-5


Powstanie Avengers jest dziełem przypadku. Pięcioro niezwiązanych ze sobą herosów: Iron Man, Thor, Hulk, Ant-Man i Wasp połączyło siły, aby pokonać Lokiego, a po wygranej batalii założyło drużynę, której zadaniem było chronienie świata przed złem. Podobny schemat fabularny wykorzystywali autorzy kolejnych komiksów o przygodach Mścicieli m.in. Brian Michael Bendis w New Avengers. Ucieczka czy Mark Waid odpowiedzialny za scenariusz do recenzowanego Avengers. Siedmiu wspaniałych.

W wieży będącej niegdyś bazą Avengers pojawia się Warbringer, przedstawiciel kosmicznej rasy wojowników znanej jako Chitauri. Jego obecność przykuwa uwagę nowego właściciela budynku, Pana Gryphona. Mężczyzna proponuje przybyszowi pomoc w zniszczeniu ludzkiej rasy w zamian za wykonanie drobnej przysługi. Szybko okazuje się, że rozmowę podsłuchiwał Spider-Man (Miles Morales), który natychmiast staje się celem ataku kosmity. Nastoletni heros ma jednak szczęście, bowiem na scenie pojawiają się Iron Man (Tony Stark) i Kapitan Ameryka (Sam Wilson), którzy postanawiają wybawić go z opresji. Niestety, bohaterowie szybko zostają pokonani. Wraz z rozwojem wydarzeń działania Warbringera zaczynają przyciągać uwagę kolejnych herosów: Visiona, Novy (Sam Alexander), Ms. Marvel (Kamala Khan) oraz Thor (Jane Foster), którzy łączą siły z Iron Manem i Kapitanem Ameryką celem pokonania wroga. Bohaterowie zakładają również nową drużynę Avengers, aby wypełnić lukę po rozpadzie poprzedniej.

Niestety, pomimo światłej idei, w szeregach zespołu szybko rodzą się konflikty. Spider-Man, Nova i Ms. Marvel są nastoletnimi niedoświadczonymi superbohaterami, a ich metody działania stanowczo różnią się od tych, które preferują Iron Man czy Kapitan Ameryka. Ponadto Vision z nieznanych powodów działa na niekorzyść kolegów z zespołu, a Thor ukrywa swą prawdziwą tożsamość i trzyma się na uboczu. Jakby tego było mało, Ms. Marvel nie dogaduje się z Novą, wytykając mu bezmyślność działań objawiającą się niezważaniem na los zwykłych ludzi, którzy znaleźli się na polu walki. Takie zagmatwanie relacji między bohaterami sprawia, że pomimo schematycznej fabuły recenzowany komiks czyta się przyjemnie, z pewną dozą ciekawości jak rozwinie się akcja. Ponadto zgromadzenie siedmiu superbohaterów reprezentujących różne środowiska społeczne i style działania daje nadzieję na niecodzienne i oryginalne rozwiązania fabularne możliwe do zrealizowania w kolejnych tomach.

Oprawa graficzna, za którą odpowiedzialni są Mahmud Asrar i Adam Kubert nie budzi zastrzeżeń. Wszystkie rysunki stanowią przykład prac na solidnym, rzemieślniczym poziomie. Dynamika scen walki została oddana bardzo dobrze jak na produkowany masowo komiks amerykański. Projekty postaci są szczegółowe i pozbawione deformacji.

Avengers. Siedmiu wspaniałych to typowy pierwszy tom opowiadający o przygodach „nowej” drużyny superbohaterów. Znalazło się w nim miejsce dla kilku schematycznych rozwiązań fabularnych, postaci o zróżnicowanym charakterze, scen przepełnionych akcją i walkami oraz elementów humorystycznych. Całość czyta się przyjemnie, choć nie jest to bardzo wymagająca lektura. Pozostaje mieć nadzieję, że kolejny tom będzie utrzymany w podobnym tonie, a fabuła nie ulegnie pogorszeniu.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.