Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Opowiadanie

Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Wrogie przejęcie - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Redakcja:IKa
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2019-04-11 19:50:41
Aktualizowany:2019-04-11 19:51:41

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu

Tytuł: Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Wrogie przejęcie

Tytuł oryginału: The Amazing Spider-Man: Worldwide vol. 1

Scenariusz: Dan Slott

Rysunki: Giuseppe Camuncoli

Tłumaczenie z języka angielskiego: Bartosz Czartoryski

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-3486-7


Wśród marvelowskich tytułów, których akcja rozgrywa się osiem miesięcy po Tajnych wojnach nie mogło zabraknąć przygód Spider-Mana. Scenarzysta serii, Dan Slott, trzymając się raz obranej drogi polegającej na nieustannym rewolucjonizowaniu postaci Człowieka-Pająka przygotował dla czytelników kilka niespodzianek.

Parker Industries stało się firmą działającą na rynku globalnym. Jej pracownicy produkują sprzęt dla S.H.I.E.L.D., urządzenia przenośne umożliwiające dostęp do nielimitowanego Internetu bezprzewodowego na całym świecie oraz inne zaawansowane technologicznie przedmioty mające wspierać ludzi w ich życiu codziennym. Jakby tego było mało, Peter Parker stworzył Fundację Wujka Bena, której misją jest niesienie pomocy osobom nieuprzywilejowanym społecznie. Niestety, nie wszystko idzie zgodnie z jego planem. Firma należąca do Spider-Mana staje się celem ataku grupy Zodiak, pragnącej zdobyć dane znajdujące się na jej serwerach. Na domiar złego, rzeczona organizacja, dowodzona przez tajemniczego łotra o pseudonimie Skorpion, najprawdopodobniej ma swojego szpiega w Parker Industries.

Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Wrogie przejęcie zmienia dotychczasowy wizerunek tytułowego bohatera. Peter Parker postrzegany jest jako kolejny biznesmen na miarę Tony’ego Starka, który pragnie odmienić świat przy pomocy zaawansowanych technologii, z tym, że zamiast bogacić się na sprzęcie konstruowanym przez Parker Industries, młody przedsiębiorca inwestuje pozyskane dobra w osoby z biedniejszych kręgów społecznych. Jakby tego było mało, w trakcie walk Spider-Man korzysta z wyposażonych w broń pojazdów, takich jak samochody, motory czy helikoptery. Ponadto Peter podjął współpracę z Prowlerem (Hobbie Brown), który w trakcie ważnych wydarzeń o charakterze biznesowym czy prywatnym zastępuje go w roli Człowieka-Pająka, celem zmylenie ewentualnych wrogów, którzy postanowili zakłócić daną imprezę.

Niestety, pomimo tych bardzo pozytywnych zmian, wnoszących powiew świeżości do tytułów ze Spider-Manem, Peter nadal ma problem z tym, że w krytycznych sytuacjach chce ratować wszystkich (nawet sługi swych wrogów) i jest skłonny do wycofania się z trwającej misji o bardzo wysokim priorytecie, aby zająć się najbliższymi. Pod kątem fabularnym niewiele można zarzucić recenzowanemu komiksowi, jest to solidna pozycja przepełniona walkami, pościgami, zwrotami akcji oraz suchymi żartami charakterystycznymi dla pozycji z Człowiekiem-Pająkiem. Wieloletnich fanów serii zapewne ucieszy powrót team-upów Spider-Mana z Mockingbird (Bobbi Morse) i Ludzką Pochodnią (Johnny Storm). Miły dodatek stanowią kilkustronicowe historyjki ukazujące co dzieje się aktualnie w życiu takich postaci jak Spider-Woman (Jessica Drew), „czarny” Spider-Man (Miles Morales) czy Silk (Cindy Moon). Całość dopełnia solidna oprawa graficzna autorstwa Giuseppe’a Camuncoliego charakteryzująca się dokładnością wykonania i dynamicznymi scenami walki.

Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Wrogie przejęcie to komiks wprowadzający innowacyjne podejście do postaci Petera Parkera. Miłośnicy opowieści rodem z filmów o Jamesie Bondzie z pewnością będą zadowoleni z lektury. Pozostaje mieć nadzieję, że Dan Slott nie zrezygnuje z obranej drogi, i kolejny tom będzie utrzymany w podobnym klimacie.