Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Inuki - sklep z mangą i anime

Opowiadanie

Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Mroczne królestwo - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Redakcja:IKa
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2019-06-22 18:33:07
Aktualizowany:2019-06-22 18:34:07Ilustracja do artykułu


Tytuł: Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Mroczne królestwo

Tytuł oryginału: The Amazing Spider-Man: Worldwide vol. 2

Scenariusz: Dan Slott

Rysunki: Matteo Buffagini, Giuseppe Camuncoli

Tłumaczenie z języka angielskiego: Bartosz Czartoryski

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-4197-1

Peter Parker kontynuuje działalność na rynku światowym. Podczas wizyty w Szanghaju protagonista staje się celem ataku łotra o pseudonimie Pan Negatyw. Przestępca pragnie wykorzystać Petera do ujawnienia mrocznej przeszłości Shena Quinghao, byłego mafiosa, który lada moment ma odebrać nagrodę za działalność humanitarną przyznawaną przez Parker Industries. W tym celu Pan Negatyw podaje bohaterowi specjalny narkotyk sprawiający, że ludzie, którzy go przyjmują, stają się jego sługami. Antagonista nie wie jednak, że Peter jest odporny na działanie substancji. W drugiej części recenzowanego tomu Spider-Man wraz z Nickiem Fury’m Juniorem udają się na orbitę Ziemi, aby wykorzystać satelity przejęte przez organizację Zodiak do namierzenia jej przywódcy. Ostateczna batalia ze Skorpionem zbliża się wielkimi krokami.

Dan Slott trzyma się raz obranej drogi, konsekwentnie kreując Parkera na genialnego biznesmena-filantropa. Niestety, fabuły przedstawione w omawianym komiksie nie są sobie równe pod względem jakościowym. Przygoda w Szanghaju, stanowiąca mieszaninę historii superbohaterskiej z opowieściami szpiegowskimi sprawia wrażenie mroczniejszej i poważniejszej. Działalność Petera w Chinach, mająca doprowadzić do poprawy stanu jakości powietrza spotyka się z chłodnym przyjęciem niektórych osób. Kooperacja Parkera z Shenem Quinghao nie zapowiada się najlepiej, bowiem były przestępca jest bardzo pewien siebie, a ratunek dla swego kraju widzi głównie we współpracy wszystkich jego mieszkańców. Na tym tle, opowieść o wyprawie w kosmos, zwieńczona wejściem Spider-Mana w ziemską atmosferę, lądowaniem w Paryżu i walką ze Skorpionem (a właściwie Scorpionem, bowiem polski oddział Egmontu wykazał się niekonsekwencją w tłumaczeniu pseudonimu przywódcy Zodiaku) wypada blado. Finał historii stanowi bardzo typowa dla komiksów z Człowiekiem-Pająkiem walka, w trakcie której tytułowy bohater musi popisać się sprytem, celem pokonania silniejszego od siebie przeciwnika. Oprawa graficzna, za którą odpowiedzialni są Matteo Buffagini i Giuseppe Camuncoli nie budzi zastrzeżeń, choć ich rysunki nie wybijają się na tle prac innych artystów, masowo produkowanych na potrzeby amerykańskich komiksów.

W porównaniu z niezwykle udanym pierwszym tomem, Amazing Spider-Man. Globalna sieć. Mroczne królestwo wypada słabiej, nie wyróżniając się niczym szczególnym na tle podobnych publikacji z Człowiekiem-Pająkiem. Zaczyna mnie zastanawiać, jak długo Dan Slott będzie w stanie napędzać serię jedynie zmianami w wizerunku Petera Parkera. Mimo wszystko wytrwali fani przygód Spider-Mana powinni być zadowoleni z lektury omawianego komiksu.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.