Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Opowiadanie

Avengers. Rodzinny interes - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Redakcja:IKa
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2019-07-14 09:17:45
Aktualizowany:2019-07-15 17:12:45

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu

Tytuł: Avengers. Rodzinny interes

Tytuł oryginału: All-New All-Different Avengers vol. 2: Family Business

Scenariusz: Mark Waid

Rysunki: Mahmud Asrar, Alan Davis

Tłumaczenie z języka angielskiego: Marek Starosta

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-4185-8


Jednym z założeń linii wydawniczej All-New, All-Different Marvel (w polskich wydaniach przemianowanej na Marvel NOW! 2.0) było wprowadzenie na karty komiksów nowych wersji klasycznych herosów. Mark Waid, scenarzysta drugiego tomu przygód Avengers, wykorzystał ten fakt, w wyniku czego, na Mścicieli, którzy ledwo co zażegnali kryzys związany z Pleasant Hill czeka nie lada zaskoczenie. Warto zaznaczyć, że wydarzenia przedstawione w Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill w żaden sposób nie wpływają na recenzowany tom, w wyniku czego można czytać go bez znajomości wspomnianego eventu.

Pewnego dnia w siedzibie Najpotężniejszych Bohaterów na Ziemi pojawia się tajemnicza nieznajoma imieniem Nadia. Dziewczyna twierdzi, że jest córką Henry’ego Pyma i jego żony, Marii. Dzieciństwo spędziła w Rosji, gdzie odbywała szkolenie w Czerwonej Komnacie, a gdy zaczęła wykazywać talent naukowy, jej „opiekunowie” stwierdzili, że być może ma on podłoże genetyczne. Nadii przedstawiono informacje na temat jej pochodzenia, po czym nakłoniono ją do prowadzenia badań. Dziewczynie udało się rozpracować zasady działania Cząsteczek Pyma, które wykorzystała do ucieczki z Rosji. Udała się do Stanów Zjednoczonych, planowała również spotkanie z ojcem. Niestety, okazało się, że Henry nie żyje. Dziewczyna postanowiła przejąć jego dorobek życia, twierdząc, że Pym z pewnością nie miałby nic przeciwko i przybrała pseudonim Wasp.

Oprócz opowieści o Nadii, na czytelników czeka historia, w której Avengers wyruszają w kosmos, aby odnaleźć zaginionego ojca Novy. Bohaterowie nie wiedzą jednak, że w trakcie misji przyjdzie im zmierzyć się z pewnym potężnym wrogiem. W Avengers. Siedmiu wspaniałych Mark Waid położył podwaliny pod ciekawą fabułę superbohaterską, opierającą się na konflikcie pokoleń oraz różnicach dzielących członków Mścicieli. Niestety, w trakcie lektury Rodzinnego interesu nie czuć klimatu towarzyszącego pierwszemu tomowi. Pojawienie się nowej Wasp nie wzbudza większych emocji, trudno też nazwać jej origin oryginalnym. Nadię nie sposób polubić, dziewczyna sprawia wrażenie zbyt pewniej siebie i aroganckiej. W ogólnym rozrachunku, na tle innych postaci będących zmodyfikowanymi wersjami starych bohaterów, takich jak Jane Foster (Thor) czy Kamala Khan (Ms. Marvel) wypada ona niezwykle blado i nijako. Historia o wyprawie w kosmos również nie porywa, a jej przebieg jest bardzo typowy i przewidywalny. Oprawa graficzna tomu mieści się w granicach przeciętnej charakterystycznej dla masowo produkowanych amerykańskich komiksów.

Avengers. Rodzinny interes to wielkie rozczarowanie i zaprzepaszczenie potencjału, który niósł za sobą pierwszy tom. Niestety, trudno przewidywać nagłą poprawę w przyszłości, wszak kolejna odsłona przygód Mścicieli będzie dodatkiem do crossoveru II Wojna domowa, a te, jak powszechnie wiadomo, rządzą się swoimi prawami.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.