Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Studio JG

Opowiadanie

Tokyo lifestyle book - recenzja książki

Autor:moshi_moshi
Redakcja:IKa
Kategorie:Książka, Recenzja
Dodany:2019-08-04 19:55:23
Aktualizowany:2019-08-04 19:55:23

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu
Tytuł: Tokyo lifestyle book

Autor: Aleksandra Janiec

Redakcja: Ageniszka Czerepowicka

Projekt okładki: Katarzyna Bućko

Liczba stron: 304

Rok wydania: 2019

Wydawca: Znak

ISBN: 978-83-240-5594-4

Cena okładkowa: 54,90 zł

Uczciwie przyznaję, że podchodziłam do tej książki trochę jak pies do jeża - spodziewałam się „hipsterskiego” przewodnika dla ludzi, którzy pragną wyróżniać się za wszelką cenę. I chociaż faktycznie trudno nazwać Tokyo lifestyle book klasycznym przewodnikiem, z pewnością jest to publikacja godna uwagi. Wzrok przykuwa bardzo estetyczne wydanie - prosty, czytelny układ kolejnych rozdziałów oraz duża liczba pięknych fotografii, będących zapisem japońskiej codzienności, a nie galerią znanych wszystkim zabytków. Zresztą, co jest godne odnotowania, autorem zdjęć jest właśnie Japończyk, Kisshomaru Shimamura.

Tokyo lifestyle book to interesujące połączenie przewodnika, poradnika i reportażu. Aleksandra Janiec to młoda podróżniczka i badaczka, działająca w branży kreatywnej, związana z Japonią prywatnie i zawodowo. Zapewne stąd bardzo osobiste podejście do tematu i doskonała znajomość stolicy i szeroko pojętej kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Autorka z pasją oprowadza czytelników po dziewięciu tokijskich dzielnicach - każdy rozdział zaczyna się od spisu miejsc, które warto odwiedzić. Znajdziemy tu zarówno coś dla ducha, jak i ciała, ponieważ oprócz listy muzeów, galerii i świątyń, autorka podpowiada gdzie próbować lokalnych przysmaków i zrobić zakupy. Co ważne, obok krótkiego opisu miejsca, zamieszcza też godziny otwarcia i ceny - informacje znacznie ułatwiające zaplanowanie podróży, zwłaszcza tak kosztownej jak wizyta w Japonii. Dalej znajdziemy skondensowaną charakterystykę dzielnicy, skupiającą się przede wszystkim na jej mieszkańcach i nastroju w niej panującym. Zaskoczyła mnie aktualność książki, pani Janiec nie interesują stereotypy, ale jednostki, które tworzą lokalny koloryt. Opowiada o artystach oraz miejscach, w których młodzi ludzie chętnie spędzają czas, stara się również uchwycić zmiany, jakie nastąpiły w społeczeństwie w wyniku kryzysu gospodarczego i trzęsienia ziemi w Touhoku w 2011 roku. Ponieważ Japonia pozostaje krajem homogenicznym, wiele osób wciąż postrzega ten kraj przez pryzmat narosłych przez lata schematów, nie zdając sobie sprawy z powolnych zmian, jakim podlega społeczeństwo.

Wracając jednak do układu poszczególnych rozdziałów - kolejną częścią jest Niezbędnik, czyli spis terminów związanych z kulturą Japonii. Nieważne czy dotyczy on jedzenia, prasy czy muzyki, zawsze pełen jest przydatnych porad i ciekawostek. Dalej znajdziemy wywiady z ludźmi, związanymi z opisywaną dzielnicą. Są to osoby w różnym wieku i o różnej pozycji - studenci, styliści i uznani artyści, pełni marzeń i zaskakująco skromni, łączy ich zaangażowanie w twórcze działania i uparte dążenie do celu. Można powiedzieć, że teoretycznie są zaprzeczeniem stereotypowego Japończyka, ponieważ liczy się dla nich wolność, kreatywność i możliwość robienia wszystkiego we własnym tempie. Z drugiej strony większość rozmówców charakteryzuje ogromny szacunek do pracy i poświęcenie, a także świadomość roli tradycji w codziennym życiu. Każdy rozdział kończy dodatek DIY (czyli „do it yourself”), prezentujący proste przepisy na japońskie dania czy porady stylistyczno-kosmetyczne. Coś dla tych, którzy chcieliby poczuć japoński klimat, niekoniecznie ruszając się z domu.

Nietuzinkowe podejście do tematu sprawia, że czytelnik ma okazję poznać Tokio z zupełnie innej strony. Mało tu historii, dużo współczesności i młodzieńczego entuzjazmu. Literackiej przechadzce towarzyszy artystyczny nastrój, zapach kawy i estetyczne wnętrza galerii i sklepów. Dzięki Aleksandrze Janiec dowiecie się, gdzie można wypić doskonałą i niedrogą kawę, a także skąd tak duża popularność tego napoju w Japonii oraz gdzie kupić niepowtarzalne guziki, które nie tylko ożywią starą bluzkę, ale będą też niepowtarzalną pamiątką z wyprawy do kraju gejsz i samurajów.

Tokyo lifestyle book to interesująca alternatywa dla klasycznego przewodnika, skierowana do ludzi ciekawych świata, których nie interesują utarte ścieżki. To również lektura obowiązkowa dla młodych artystów, zafascynowanych tamtejszymi dokonaniami w dziedzinie mody, architektury i designu. Jednak niezależnie od tego, kto sięgnie po tę książkę, z pewnością lekturę zakończy bogatszy o nowe doznania i przynajmniej kilka ciekawostek.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.