Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Otaku.pl

Opowiadanie

Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Redakcja:IKa
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2019-09-01 18:55:50
Aktualizowany:2019-09-01 18:55:50

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu

Tytuł: Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill

Tytuł oryginału: Avengers: Standoff

Scenariusz: Nick Spencer, Frank Barbierre, Gerry Duggan, Al Ewing, Marc Guggenheim, Mark Waid, Joshua Williamson

Rysunki: Daniel Acuna, Mark Bagley, Mike Henderson Adam Kubert, German Peralta, Paul Renaud, Jesus Saiz, Brent Schoonover, Ryan Stegman, Marcus To, Juanan Ramirez, Angel Unzueta, Matt Yackey

Tłumaczenie z języka angielskiego: Marek Starosta

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-3494-2


Specyfika amerykańskiego rynku komiksowego sprawia, że premiera każdego, nawet najmniejszego superbohaterskiego eventu1 wiąże się z zalewem tie-inów2. Ich akcja rozgrywa się na łamach aktualnie publikowanych tytułów, stawiając tym samym odbiorcę w sytuacji, w której niejednokrotnie musi sięgać po zeszyty nieczytanych serii, aby mieć ogląd na całość wydarzeń. Tak było również w przypadku Avengers: Standoff obejmującego wątki z komiksów: Captain America: Sam Wilson, Agents of S.H.I.E.L.D., New Avengers vol. 4, Uncanny Avengers vol. 3, All-New, All-Different Avengers, Howling Commandors of S.H.I.E.L.D. oraz Illuminati.

W przeszłości, do Polski trafiały jedynie „trzony” eventów, a tie-iny były pomijane. Obecnie publikuje się podstawową historię oraz kilka dodatków (swoją stroną nie zawsze potrzebnych). Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill jest pod tym względem wyjątkiem, bowiem rodzimy oddział Egmontu zdecydował się na wydanie całego eventu, zamkniętego w jednym, liczącym ponad czterysta stron tomie.

Miasteczko Pleasant Hill w którym rozgrywa się fabuła komiksu sprawia wrażenie idyllicznego. Jego mieszkańcy są uśmiechnięci i życzliwi, ulice piękne i zadbane, a służby skore do pomocy. Nikt jednak nie wie, że Pleasant Hill skrywa mroczną tajemnicę. Miasteczko powstało na skutek działań Marii Hill, obecnej dyrektor S.H.I.E.L.D., która postanowiła wprowadzić w życie moralnie wątpliwy plan polegający na modyfikacji umysłów superłotrów przy pomocy Kosmicznej Kostki. Każdy z przebywających w Pleasant Hill przestępców został pozbawiony dawnych wspomnień, w miejsce których zaszczepiono mu odpowiednio spreparowany, fałszywy życiorys. Jak to zwykle bywa w przypadku tego typu historii, prawda o tajnym eksperymencie szybko zaczyna wychodzić na jaw. W Pleasant Hill wybucha wojna pomiędzy agentami S.H.I.E.L.D. oraz superłotrami, którzy odzyskali dawne wspomnienia. W celu zażegnania kryzysu niezbędna może okazać się pomoc Mścicieli.

Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill to komiksowy crossover, który z pewnością zadowoli miłośników opowieści o superbohaterach. Znajdziemy w nim rzesze herosów, niezliczone walki, pościgi, nagłe zwroty akcji, a nawet zaskakujące, nietypowe elementy takie jak Amerykański Kaiju - przypominający Godzillę potwór z wymalowaną na brzuchu flagą Stanów Zjednoczonych, oraz walczący z nim mech zwany Mścicielem Pięć. Historię przedstawioną w recenzowanym komiksie poznajemy z kilku różnych perspektyw (w tym przestępców uwięzionych w Pleasant Hill), co pozwala na wyrobienie sobie szerszego spojrzenia na całość. Zaskakujące jest to, że wśród społeczności superłotrów zdania na temat eksperymentu są podzielone, padają nawet stwierdzenia, że życie ze spreparowaną tożsamością było lepsze od poprzedniego. Avengers. Impas. Atak na Pleasant Hill to również próba naprawy relacji łączących Steve’a Rogersa (były Kapitan Ameryka) z dwójką jego przyjaciół, Bucky’m Barnesem (Zimowy Żołnierz) i Samem Wilsonem (aktualny Kapitan Ameryka, w przeszłości Falcon) oraz przygotowania pod jeden z najbardziej kontrowersyjnych marvelowskich eventów ostatnich lat - Secret Empire.

Chociaż omawiany komiks swą objętością sprawia wrażenie porażającego rozmachem i trudnego w odbiorze, należy zaznaczyć, że jego fabuła jest bardzo spójna, co nie jest gwarantem w przypadku większości crossoverów. Problemów, jak zwykle w przypadku tego typu publikacji nastręcza nadmiar bohaterów (zwłaszcza tych słabo znanych w Polsce), jednak szybko można zorientować się kto jest kim. Osoby szukające solidnie skonstruowanej opowieści o superbohaterach, której lektura będzie niezobowiązującą rozrywką, bez większych skrupułów mogą sięgnąć po Atak na Plaesant Hill.

___________________
1 Odmiana crossoveru, historia łącząca wielu bohaterów zamieszkujących fikcyjne współdzielone uniwersum, rozwijająca się na łamach głównego tytułu oraz dodatkowych publikacji. Wydarzenia przedstawione w komiksowych eventach mają duże oddziaływanie na świat przedstawiony i wpływają na publikacje, które dopiero trafią na rynek..
2 Dodatek do komiksowego eventu. Fabuła tie-inu może być bardzo ściśle związana z wydarzeniami przedstawionymi w głównym tytule lub luźno do nich nawiązywać. Tie-iny są wydawane w formie pojedynczych zeszytów lub całych serii..


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.