Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Otaku.pl

Opowiadanie

Usagi Yojimbo Saga. Księga 1 - recenzja komiksu

Autor:Marcin Chudoba
Redakcja:IKa
Kategorie:Recenzja, Komiks
Dodany:2020-12-22 17:25:49
Aktualizowany:2020-12-22 17:25:49

Dodaj do: Wykop Wykop.pl


Ilustracja do artykułu
Tytuł: Usagi Yojimbo Saga. Księga 1

Tytuł oryginału: The Usagi Yojimbo Saga Book 1

Scenariusz i rysunki: Stan Sakai

Tłumaczenie z języka angielskiego: Jarosław Grzędowicz

Wydanie polskie: Egmont Polska

Rok wydania: 2019

ISBN: 978-83-281-4249-7

Stana Sakaiego i stworzonych przez niego przygód wędrownego królika samuraja nie trzeba chyba zbytnio przedstawiać polskiemu czytelnikowi. Usagi Yojimbo od lat obecny jest na naszym rynku za sprawą rodzimego oddziału Egmontu. Swego czasu w swojej ofercie miała go również nieistniejąca już Mandragora. Pierwszy z wymienionych wydawców powrócił do publikowania opowieści o Usagim w zupełnie nowej formie. Zamiast pojedynczych publikacji oferuje nam opasłe, liczące ponad sześćset stron księgi. W skład pierwszej z nich wchodzą historie znane z tomów Cienie śmierci, Daisho, Pomiędzy życiem a śmiercią, czyli w kolejności chronologicznej, od ósmego do dziesiątego.

Usagi, samuraj bez pana, przemierza XVII wieczną Japonię walcząc z bezprawiem i nieuczciwymi osobami, które jak to zwykle bywa w takich przypadkach, nękają słabszych od siebie. Tytułowy bohater zawsze postępuje rozsądnie i honorowo. Często prowadzi to do sytuacji, w których uważany jest za głupca, jednak ostatecznie zawsze udowadnia, że życie zgodnie z zasadami kodeksu Bushido jest najlepszym, co może czynić samuraj. Na omawianą księgę składa się kilkadziesiąt, zarówno krótszych jak i dłuższych historii. Nie brakuje w nich rozlewu krwi, wartkiej akcji, a także fragmentów skłaniających do zadumy i przemyśleń nad sensem życia. Stan Sakai umiejętnie wplata w swą opowieść elementy zaczerpnięte z japońskiej kultury i folkloru, co czyni lekturę jeszcze bardziej wciągającą i urozmaiconą. Miłośnicy amerykańskich historyjek obrazkowych z pewnością docenią historię z gościnnym udziałem Wojowniczych Żółwi Ninja, które zostały wezwane z innego wymiaru, aby wesprzeć tytułowego bohatera w walce. Niestety część komiksów zamieszczonych w prezentowanej księdze nawiązuje do historii z pierwszych siedmiu tomów, w wyniku czego czytelnik nieznających wcześniejszych przygód Usagiego może poczuć się nieco zagubiony.

Tom został wydany w formacie 145 x 205 mm. Wydrukowano go na offsetowym papierze i zaopatrzono w miękką oprawę ze skrzydełkami. Oprócz samych komiksów prezentowanych w czerni i bieli znajdziemy tu wprowadzenie do całości autorstwa Jamiego S. Richa, wstępy do poszczególnych „składowych” tomów, które stworzyli William Stout, James Robinson i Kurt Busiek, notatki Stana Sakaiego oraz kolorową galerię okładek. Polski tekst przygotowany przez Jarosława Grzędowicza czyta się płynnie i bez zastrzeżeń. Zwroty pochodzące z języka japońskiego zostały wyjaśnione na marginesach stron, w wyniku czego czytelnik nie powinien mieć żadnych problemów ze zrozumieniem ich.

Usagi Yojimbo. Księga pierwsza to idealna pozycja dla miłośników samurajskich klimatów rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni. Trudno znaleźć mi w omawianym komiksie jakiekolwiek wady, jedynie w trakcie niektórych scen śmierci, charakterystyczny, kreskówkowaty styl Stana Sakaiego, jest zbytnio przerysowany, co niestety czyni je bardziej komicznymi, niż poważnymi i tragicznymi. Jednak jak powszechnie wiadomo, ocena warstwy wizualnej jednak zawsze jest mocno subiektywna, dlatego inni odbiorcy mogą w ogóle nie zwrócić uwagi na ten element.


Ostatnie 5 Komentarzy

  • Skomentuj

Brak komentarzy.