Tanuki-Czytelnia

Tanuki.pl

Wyszukiwarka opowiadań

Yatta.pl

Komentarze

Tsutomu Nihei - charakterystyka mangaki

 • Dodaj komentarz
 • Powrót do opowiadania


 • SixTonBudgie : 2011-09-04 22:38:36
  Nihei w pigułce

  Cieszę się, że doprowadziłeś artykuł do końca. Czekam też na kolejne opracowania o mangakach. :)

  Może zresztą sam coś skrobnę w temacie... (O jedynym autorze, co do którego miałbym kompetencje by coś napisać, czyli U. Furuyi).

 • C.Serafin : 2011-09-05 20:21:46
  Kilka uwag dla czytelników

  Po pierwsze dziękuję SixTonBudgie za ogromną pomoc podczas pracy na artykułem, bo gdyby nie on to rzuciłbym cały projekt w diabły, a to co udało mi się napisać zamieściłbym na moim forum klubowym.

  Warto wyjaśnić kilka rzeczy dotyczących terminologii. Termin "megastruktura" został użyty w innym znaczeniu niż w mangach, w których oznacza absurdalnie wytrzymałe ściany oddzielające od siebie poziomy Miasta. W artykule są to gigantyczne obiekty powstałe sztucznie, zbudowane najczęściej przez człowieka. Osoby zainteresowane tym zagadnieniem odsyłam do Wikipedii.

  Przetłumaczyłem również większość terminów, za wyjątkiem tych występujących w Wolverine: Snikt, gdyż z zasady nie tłumaczy się pseudonimów postaci występujących w amerykańskich komiksach o superbohaterach. Drugim wyjątkiem jest słowo Safeguard, które często występuje jako nazwa własna i do tego fajnie brzmi :)

  Uważni czytelnicy zauważą także, że kolejność imion i nazwisk jest inna niż w mangach, co jest spowodowane tym że w języku japońskim z zasady najpierw podaje się nazwisko, a potem imię. W polskim jest oczywiście odwrotnie. Starałem się by były one zapisane w polskim szyku, choć nie zdziwiłbym się gdyby niektóre zostały zapisane na opak, więc jeśli ktoś ma co do tego uwagi to proszę o kontakt z Iką.

  Poza tym w artykule zabrakło dwóch rzeczy. Początkowo chciałem dodać informację o nagrodzie zdobytej przez autora za one-shot "Blame", ale jej znalezienie w necie okazało się ponad moje siły. Brakuje także listy autorów na których twórczości Tsutomu Nihei wzorował oprawę graficzną kolejnych rozdziałów NOiSE, ponieważ nie mam żadnych wiarygodnych źródeł na których mógłbym się oprzeć, a jednocześnie nie jestem dość wyrobionym komiksiarzem by samodzielnie do tego dojść. Pod artykułem nie ma również żadnej bibliografii, co jest spowodowane tym, że podczas pisania opierałem się niemal całkowicie na własnej wiedzy.

 • kako : 2011-09-06 21:49:21

  autorów na których twórczości Tsutomu Nihei wzorował oprawę graficzną kolejnych rozdziałów NOiSE

  - Moebius, Giger, Druillet tak ''na oko'', ale 100% pewności nie mam... Jakieś źródła pewnie by się znalazły, najprędzej na francuskojęzycznych stronach :/ ps. ciekawy temat i równie ciekawy artykuł. Dużo informacji, czyta się naprawdę przyjemnie, tak że gratulacje :]

 • Scarecrow : 2011-09-11 11:31:12

  Co to NOiSE to jeden z rozdziałów (ten z pociągiem) graficznie wzorowany był na kilku obrazach Zdzisława Beksińskiego. Stylistyka także jest niezwykle podobna do tej znanej z dzieł sanockiego malarza.

 • zz_pl : 2011-09-14 20:35:44

  Ciekawe podsumowanie dorobku autora. Warto również wspomnieć, że w jednej z mang, albo w Noise albo BLAME! and so on, jest kilkustronicowy tekst w którym autor stara się odpowiedzieć na szereg pytań zadanych przez fanów.

 • C.Serafin : 2011-09-15 18:39:34
  Odp.

  zz_pl. Wspomniany tekst ukazał się w Blame! and so on. Nie jestem pewien czy moderacja pozwoli mi to podlinkować, ale jest angielskojęzyczna strona na której przetłumaczono zawarte w nim odpowiedzi autora. Z góry jednak odradzam czytanie tego bez znajomości Blame! i NOiSE.

  http://www.randomisgod.com/blame/Artbook82.html

  http://www.randomisgod.com/blame/Artbook83.html

  http://www.randomisgod.com/blame/Artbook84.html

  http://www.randomisgod.com/blame/85.html

Aby komentować musisz się zalogować